Elektronikusan elérhető református irodalom a XVIII–XIX. századi Magyarországról
[Folyamatosan frissül: 1. frissítés: 2024-04-27: bevezető, Warga Lajos egyházt. könyvek, Báthori Gábor, gr. Thököly Imre, plusz racionalista címkék hozzáadva; Megjelent: 2023–05–01;] Bevezető A 18. század pietizmusának, a 19. század racionalizmusának, majd későbbi liberalizmusának írott örökségei, de nem csak. A gyűjteményben a református, pietista kegyességi irodalmat, prédikációs anyagokat és teológiai művek ajánlottak jó szívvel, liberális eretnek…
Elektronikusan elérhető reformátori, református és puritánus irodalom a XVI–XVII. századi Magyarországról
[Folyamatosan frissül: 3. Frissítés: 2024-04-26: szövegfrissítés, bevezető; 2. Frissítés: 2024-04-01: lásd lent; 1. Frissítés: 2023-04-11: lásd lent; Megjelent: 2023–01–22; 2023-02-11: Hozzáadva: lásd legalul:] Bevezető A protestáns reformáció, korai protestáns hitviták és hitvédelmi anyagok, református, puritánus és pietista kegyességi irodalom, dogmatikai, kateketikai, történeti és szépirodalmi anyagok egyaránt. Az adott személyre többé vagy kevésbé ható közismert irányzatokat…
Az arminianizmus gyakorlati csapdái
Szalay Szilárd kálvini hitű református lelkipásztor Szalay Szilárd: A kálvinizmus öt pontja 2006. A kálvinizmus negyedik pontja, Ellenállhatatlan kegyelem, 7. Az igehirdetés csapdája az arminiánizmus A. A szabad akaratra alapozó ígehirdetés anomáliái Arminius első tétele szerint, mivel nem teljesen romlottunk meg a bűnesetben, maradt képességünk arra, hogy a jót válasszuk. Mit eredményez, ha egy lelkész…
Az arminianizmus a Rómába vezető út | Augustus Toplady
Augustus Montague Toplady (1740 – 1778) Anglikán tiszteletes. A metodista John Wesley egyik legfőbb kálvinista szellemű ellenfele. Az arminianizmus eretnekségét logikusan a római katolicizmushoz való visszatérésében foglalja össze. „Az én juhaim az én szómat hallgatják, én is esmérem azokat, és engemet követnek. És én örök életet adok nékik, és soha el nem vesznek, és senki…
Az arminianizmus ‘istene’ | Augustus Toplady
Augustus Montague Toplady (1740 – 1778) Anglikán tiszteletes. A metodista John Wesley egyik legfőbb kálvinista szellemű ellenfele. Ajánlott rövid olvasmány még: Az arminiánizmus (szabad akarat) Krisztusa – CPRC Merem állítani, hogy egy ehhez hasonló auditóriumban számos arminiánus is jelen van. Attól tartok, hogy minden nyilvános összejövetelünkön nagyon is sokan vannak jelen közülük. Talán azonban még…
A sola gratia jelentősége a keresztyén erkölcsi életben [pelagiánus-arminiánus etika vs. református etika]
dr. Sebestyén Jenő (1884–1950) budapesti ref. teol. tanár, az ún. történelmi kálvinizmusnak nevezett mozgalom hazai vezéralakja, valójában azonban a kuyperiánus neo-kálvinizmus hazai elterjesztője. (A neo-kálvinizmusnak minden történelmi, hitvalló református keresztyén tanra hatással lévő újításától elhatárolódunk.) REFORMÁTUS ETIKA 2. *. A kegyelem jelentősége a keresztyén erkölcsi életben, 77-78. o. 2. *. A kegyelem jelentősége a keresztyén…
Az arminiánus megigazulástan | David J. Engelsma
Az arminiánus megigazulástan David J. Engelsma Covenant Protestant Reformed Church Mindössze 50 évvel Luther Márton, és csupán 30 évvel Kálvin János halála után (és a Heidelbergi Káté, valamint a Belga Hitvallás megírása után) egy eretnek megigazulástan egyházszakadást okozott a hollandiai református egyházakban és végül szerte Európa református egyházaiban. Azoknak az egyházaknak a lelkészeit és professzorait,…
Hit és cselekedetek | Sebestyén Jenő
dr. Sebestyén Jenő (1884–1950) budapesti ref. teol. tanár, az ún. történelmi kálvinizmusnak nevezett mozgalom hazai vezéralakja, valójában azonban a kuyperiánus neo-kálvinizmus hazai elterjesztője. (A neo-kálvinizmusnak minden történelmi, hitvalló református keresztyén tanra hatással lévő újításától elhatárolódunk.) REFORMÁTUS ETIKA 82-85. o. 4. Hit és cselekedetek A hit és jócselekedetek egymáshoz való viszonyának kérdését két, sőt háromféle formában…
A kereszten függő Krisztus és a két gonosztevő
Matthew Henry (1662 – 1714) Nonkonformista puritán lelkipásztor, író, bibliamagyarázó. Matthew Henry Lukács evangéliuma 23. fejezetéhez, Krisztus megfeszítését és halálát leíró részhez fűzött magyarázata Részlet Lukács evangéliumából „Vitetnek vala pedig két egyéb gonosztévők is, hogy ő vele megölettetnének. Mikor azért mentek volna a helyre, melly mondatik Koponya helyének; ott fesziték meg őtet, és a gonosztévőket,…
Sermo a jócselekedetekről | Luther Márton
Luther Márton (1483 – 1546) a protestáns reformáció szellemi atyja, lelkipásztor, reformátor LVM 2. 22-32. o. Sermo a jócselekedetekről (1520)9 Takács János fordítása részlet […]10 [Az első jócselekedetről] [„Én, az Úr vagyok a te Istened. Ne legyen más istened rajtam kívül!” (2Móz 20,2–3)] [Mi a jócselekedet?] Először. <204> Tudnunk kell, hogy csak azok a cselekedetek…